Knižnica DISSO
Šprocha, Branislav - Potančoková, Michaela

Potratovosť vo vybraných rómskych komunitách na Slovensku. / Šprocha, Branislav; Potančoková, Michaela. - In: Demografie. - Roč. 1/2008, s. 32-41. - ISSN 0011-8265.

Typ: Článok z periodika

Výskumná oblasť: rovnosť príležitostí
Porubänová, Silvia

Situácia žien v marginalizovaných rómskych komunitách. / Porubänová, Silvia. - Bratislava : IVPR, 2012.

Výskumná úloha sa sústredí na vybrané makrosociálne a mikrosociálne otázky vzorcov správania ţien v marginalizovaných rómskych komunitách, s cieľom indikovať a monitorovať aktuálne problémy, zmeny a trendy v globálnom, národnom i lokálnom kontexte, predovšetkým v oblasti zdravia, resp. reprodukčného zdravia žien.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2259

Výskumná oblasť: rovnosť príležitostí
Holubová, Barbora

Vypracovanie teoretického a metodologického rámca na výskum maskulinity na Slovensku z hľadiska násilia páchaného na ženách : Úlohy vyplývajúce z NAP prevencie a eliminácie násilia páchaného na ženách. / Holubová, Barbora. - Bratislava : IVPR, 2012.

Úloha je riešená v rámci NAP na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách na roky 2009 - 2012 aj so zameraním na marginalizované rómske komunity v súčinnosti s prácou pre páchateľov násilia páchaného na ženách.
Výstupom výskumnej úlohy bude vypracovanie teoretického a metodologického rámca pre realizáciu výskumu faktorov prispievajúcich k násilnej maskulinite, resp. násilného správania mužov voči ženám aj voči iným mužov. Vypracovanie rámca sa bude opierať o sekundárnu analýzu výskumných štúdií a správ z tejto oblasti a zhodnotenia metodologických nástrojov na výskum páchateľov násilnej a sexuálnej kriminality. Úloha sa zameria aj na osobitosti násilia páchaného na ženách a ich deťoch v marginalizovaných rómskych komunitách a osobité aspekty násilného správania Rómov. Zhodnotí aj metodologické možnosti výskumu násilnej maskulinity v tomto osobitnom prostredí. Perspektívne sa uvažuje o využití nastaveného výskumného a metodologického rámca pre realizáciu empirického výskumu násilnej maskulinity v nadchádzajúcom programovom období národného akčného plánu po roku 2012.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2261

Knižnica DISSO
Gojová, Alice - Geletičová, Anna - Mastná, Lucie - Sadivová, Martina - Žembová, Lenka

Komunitní práce - cesta od nadávání k lepšímu bydlení. / Gojová, Alice; Geletičová, Anna, Mastná, Lucie, Sadivová, Martina, Žembová, Lenka. - In: Sociální práce / Sociálna práca. - Roč. 1/2012, s. 77-91. - ISSN 1213-6204.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Filadelfiová, Jarmila

Situačná analýza vybraných aspektov životnej úrovne domácností vylúčených rómskych osídlení. / Filadelfiová, Jarmila. - 1. vyd. - Bratislava : UNDP, 2013. - 208 s. - ISBN 978-80-89263-14-1.
slo

Anotácia:  Publikácia analyzuje, koľko úsilia musia vylúčené rómske domácnosti vynaložiť na riešenie bežných situácií a na aké prekážky a bariéry narážajú ľ vrátane finančných. Táto štúdia veľmi úzko nadväzuje na kvantitatívny výskum UNDP 2011 o životných podmienkach rómskych domácností na Slovensku.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50590 k dispozícii, 50591 k dispozícii

Knižnica DISSO
Urban, David

Vybrané sociálne aspekty materstva a detstva v rómskych komunitách. / Urban, David. - In: Slovenská štatistika a demografia. - Roč. 1/2013, s. 49-59. - ISSN 1210-1095.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO

Čo funguje v oblasti začleňovania Rómov v EÚ : Politiky a vzorové prístupy. - 1. vyd. - Luxemburg : Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, 2012. - 71 s. - ISBN 978-92-79-23056-1.
slo

Anotácia:  Cieľom tohto dokumentu je podporiť prácu tvorcov politík pri realizácii vnútroštátnych stratégií integrácie Rómov a pri plánovaní a navrhovaní strategických plánov a proČjektov, a zároveň poskytnúť podporu verejným i súkromČným organizáciám, ktoré sa venujú práci s Rómami, prostredníctvom:opisu najčastejších typov vylúčenia, s ktorými sa stretávajú Rómovia žijúci v Európskej únii (EÚ) podľa ich príslušných geografických, ekonomických a sociálnych reálií
vysvetlenia, ako sa spoločné základné zásady a prioritné opatrenia musia prispôsobiť týmto rôznym reáliám a situáciám
návrhu politických možností vrátane stratégií, prístupov a priorít, ktorými sa možno riadiť na základe týchto situácií vylúčenia
previazania politických možností so súčasným európskym rámcom vrátane právnych, politických a finančných nástrojov.
Kľúčové slová : Rómovia; začleňovanie sociálne; podmienky životné; komunity rómske; osady rómske; segregácia; migranti rómski; kočovníci; opatrenia; kritériá opatrení; zásady opatrení; prístupy vzorové; nástroje EÚ; politiky EÚ
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50604 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina; rovnosť príležitostí
Bodnárová, Bernardína

Pomáhajúce profesie v práci s rómskou komunitou : Terénni sociálni pracovníci, asistenti učiteľa pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a asistenti osvety zdravia pri začleňovaní rómskych komunít do širšej spoločnosti : Záverečná správa z VÚ č. 2279. / Aut. správy Bodnárová, Bernardína.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2279. Bratislava : IVPR, 2013. - 180 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor sociálnych služieb
Číslo projektu / výskumnej správy: 2279
Anotácia:  Pomáhajúce profesie - terénni sociálni pracovníci, asistenti učiteľa na školách pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a asistenti osvety zdravia - plnia dôležitú úlohu v MRK a pri ich začleňovaní do širšej spoločnosti.
Cieľom tejto práce bolo zmapovanie situácie v pomáhajúcich profesiách pri začleňovaní obyvateľov z MRK do širšej spoločnosti z hľadiska získavania informácií o voľnom pracovnom mieste, splnení kvalifikačných predpokladov, skúsenosti s vykonávanou prácou, formy pracovného kontraktu, názorov na systém financovania terénnej sociálnej práce, najčastejšie používaného jazyka v komunikácií, národnosti.
Na zber empirických dát sme použili dotazníky, ktoré boli distribuované elektronickou poštou, poprípade doručené na školení vybranej profesie.
Na základe mapovania možno povedať, že vzdelanostné požiadavky spĺňa prevažná väčšina vykonávateľov pomáhajúcich profesií (podľa požiadaviek svojho rezortu) aj keď veľká časť z nich prišla z iných profesií a odvetví.
Svoje najvyššie vzdelanie dosiahli v rôznych odboroch a mnohí si potrebnú kvalifikáciu dopĺňali v priebehu vykonávania práce. Na získanie informácie o voľnom pracovnom mieste využívajú rôzne zdroje. Pomerne malý podiel respondentov deklaroval príslušnosť k rómskej národnosti; a málo respondentov používa rómsky jazyk v komunikácií s klientmi (rozdiely podľa profesií). Respondenti zbierajú skúsenosti v tejto práci rôzne dlhú dobu; prevaha z nich má pracovný kontrakt uzavretý na dobu určitú, niektorí prácu prerušili. Za hlavný dôvod prerušovania práce označili nedostatok finančných prostriedkov na podporu pomáhajúcich profesií v práci s rómskou komunitou a jej obmedzené financovanie (na dobu trvania projektu, poskytovania zdrojov z nejakého určitého programu). V súvislosti s financovaním navrhli zmeny v systéme financovania a v svojich návrhoch preferovali dlhodobé financovanie a financovanie z viacerých zdrojov.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50656 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Škobla, Daniel

Kvalitatívny prieskum pomáhajúcich profesií pri sociálnej inklúzii marginalizovaných rómskych komunít : Záverečná správa z výskumnej úlohy. / Aut. správy Škobla, Daniel.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2015-31.12.2015. Bratislava : IVPR, 2015. - 62 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor sociálnych služieb
Anotácia:  Pomáhajúce profesie pri inklúzii MRK ľ terénni sociálni pracovníci a pracovníčky, asistenti a asistenti terénnych sociálnych pracovníkov a pracovníčok ľ prispeli na lokálnej úrovni, v obciach a mestách, ku množstvu zmien pre zlepšenie situácie cieľových skupín. Formy a intenzita týchto zmien závisí na mnohých faktoroch. Zatiaľ čo v mestách, v dôsledku ich veľkosti, boli zmeny menej viditeľné, v obciach sa práca pomáhajúcich profesií stala neoddeliteľnou súčasťou lokálnych politík a stratégií, ako pomôcť chudobnej a sociálne vylúčenej populácii. Aj napriek rôznym problémom a nedostatkom pri implementácii, terénna sociálna práca sa etablovala ako významný nástroj každodennej sociálnej služby a práca pomáhajúcich profesií pozitívne prispela k prevencii niektorých foriem ďalšieho prehlbovania chudoby a sociálnych problémov na lokálnej úrovni.
Kľúčové slová : komunity rómske; komunity rómske marginalizované; Rómovia; profesie pomáhajúce; pracovníci sociálni terénni; práca sociálna terénna; vylúčenie sociálne; inklúzia sociálna
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50865 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT